mix zdjęć

środa, 30 września 2015

Karkówka w sosie z dyni i cebuli


Pyszne, a do tego bardzo aromatyczne danie jednogarnkowe. Delikatna, rozpływająca się w ustach karkówka, a do tego sos z dyni i cebuli to doskonały pomysł na rodzinny obiad. Moja rodzina uwielbia tak podane mięso. Rozgotowane warzywa utworzą pyszny sos, który zagęści mąka z karkówki.



Składniki:

4 plastry karkówki
600 g dyni - waga po obraniu i pozbawieniu pestek
500 g cebuli
przyprawy do smaku

Wykonanie:

Plastry karkówki delikatnie rozbijamy, doprawiamy do smaku solą morską oraz świeżo zmielonym pieprzem. Obtaczamy je w mące. 





Dynię obieramy i pozbawiamy pestek, po czym ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę obieramy z wierzchniej warstwy i kroimy w pół talarki i szerokości około 5 mm. Na patelni z niewielką ilością oleju przesmażamy cebulę. Gdy ta się zeszkli przekładamy ją np. do miski. 
Na patelnię wrzucamy startą dynię i przesmażamy ją przez 4-5 minut. Po tym czasie przesmażoną dynię przekładamy do miski.





Na patelnie dodajemy oleju i przesmażamy karkówkę z każdej strony na złoto. Do przesmażonego mięsa dodajemy dynię i wlewamy wodę. Doprawiamy do smaku i przykrywamy pokrywką. Dusimy do miękkości. 




Na 20 minut przed końcem duszenia na patelnię wrzucamy cebulę. Dusimy.
Podajemy np. z ziemniakami i surówką.



wtorek, 29 września 2015

Kopytka z dynią


Ten przepis to czysta improwizacja. Zostało mi trochę dyni. Szkoda było wyrzucić więc dodałam ją do ziemniaków na kopytka. Dzięki niej zyskały one śliczny złoty kolor, który przyciąga wzrok. Moja rodzinka je pokochała. Znikały szybciej niż się gotowały.


Składniki:

750 g ziemniaków - waga po obraniu
250 g dyni - waga po obraniu
300-350 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej
2 jajka
szczypta soli

Wykonanie:

Dynię obieramy z skóry i pozbawiamy pestek. Ziemniaki obieramy i dokładnie myjemy. Warzywa gotujemy do miękkości. 




Następnie jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę do wysokiej miski. Dodajemy do nich obie mąki, jajka oraz szczyptę soli. 



Zarabiamy jednolite ciasto. Odrywamy po kawałki ciasta i na lekko podsypanej stolnicy formujemy z niego wałek. Następnie za pomocą noża tniemy go na mniejsze kawałki. Tak powstałe kopytka układamy na podsypanej mąką desce. 




Gotujemy w osolonym wrzątku przez 3-5 minut od wypłynięcia na wierzch. Podajemy na słodko lub wytrawnie.



poniedziałek, 28 września 2015

Pszenne bułeczki z dynią


Jak szaleć to szaleć :) Sezon dyniowy w pełni więc nie byłabym sobą, gdybym nie przerobiła przepisu na bułeczki. Wyszły pyszne, lekkie i bardzo puszyste. Dodatek słonecznej dyni sprawił, że pieczywo ma śliczny złoty kolor, który przyciąga wzrok. Są doskonałe na śniadanie lub kolację. Moja rodzinka je pokochała.


Puree z dyni:
250 g świeżej dyni
150 ml wody

Ciasto:
400 g mąki pszennej
100 ml mleka
45 ml oleju
20 g świeżych drożdży
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru

Zaczyn:
20 g świeżych drożdży
2 łyżki mleka
1 łyżka mąki
1 łyżeczka cukru

Dodatkowo:
1 małe jajko do posmarowania wierzchu bułek
2 łyżeczki mleka
1 łyżka sezamu


Wykonanie:

Puree z dyni: 
Dynię obieramy, kroimy na mniejsze kawałki. Przekładamy do rondelka wlewamy wodę i dusimy do miękkości i odparowania płynu. Miękką dynię miksujemy na gładką masę. 





Do miski odmierzamy 150 g purre z dyni. Dodajemy do niej mleko i dokładnie mieszamy.



Zaczyn: 

Do szklanki wlewamy mleko. Dodajemy do niego pokruszone drożdże oraz cukier z mąką. Mieszamy aż składniki się połączą, po czym odstawiamy go do wyrośnięcia. 



Ciasto: 

Do wysokiej miski przesiewamy mąkę z dodatkiem soli. Dodajemy do niej olej, wyrośnięty zaczyn oraz puree z dyni wymieszane z mlekiem. Zarabiamy gładkie, jednolite i bardzo elastyczne ciasto. 





Odstawiamy je do podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat lekko podsypany mąką i tniemy na osiem w miarę równych części ( tak jak pizzę ). Z każdego kawałka formujemy okrągłą bułeczkę. 






Gotowe bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułki smarujemy rozmąconym jajkiem z dodatkiem mleka. Wierzch posypujemy sezamem. Tak przygotowane bułeczki pieczemy przez około 35 minut w 200 st.






piątek, 25 września 2015

Drożdżowe ciasto dyniowe z brzoskwiniami



Zapach pieczonego ciasta drożdżowego przywołuje u mnie wspomnienia z dzieciństwa, kiedy tata piekł dla nas drożdżowe pyszności. Odrobinę przerobiłam przepis i do ciasta dodałam puree z dyni. Dzięki temu ciasto zyskało śliczny słoneczny kolor, który współgra z żółtymi brzoskwiniami z ogrodu mojej babci i dziadziusia. Ciasto jest lekkie, puszyste i rozpływa się w ustach. To doskonały dodatek do kawy czy herbaty, a i jako małe co nieco spisze się na medal.



Składniki:

Puree z dyni:

500 g dyni ( waga po obraniu i wyjęciu pestek)
125 ml wody

Zaczyn:

60 ml letniego mleka
20 g świeżych drożdży
1 łyżka mąki
2 łyżeczki cukru

Ciasto:

750 g maki pszennej
125 ml mleka
110 g cukru
100 g masła
4 żółtka
szczypta soli

Kruszonka:

100 g masła
120 g mąki 
100 g cukru muscovado

Dodatkowo:

500 g brzoskwiń
mąka ziemniaczana do posypania ciasta

Wykonanie:

Do rondelka wlewamy mleko, dodajemy do niego masło, cukier, szczyptę soli. Podgrzewamy, aż składniki się rozpuszczą. Odstawiamy do przestudzenia, po czym dodajemy puree z dyni. 



Dynię obieramy i pozbawiamy pestek. Następnie kroimy w średniej wielkości kostkę. Do rondelka wlewamy wodę dodajemy pokrojoną dynię i gotujemy do miękkości i odparowania wody. Gdy płyn odparuje, a dynią będzie miękka za pomocą blendera miksujemy całość na gładką masę. 






Mąkę przesiewamy do sporej miski. Na środku robimy dołek na zaczyn. 
Z mleka, drożdży, mąki i cukru przygotowujemy zaczyn drożdżowy, który wlewamy do dołka zrobionego w mące. Gdy drożdże ruszą dodajemy żółtka oraz puree z dodatkami. 







Zarabiamy gładkie i bardzo elastyczne ciasto. Odstawiamy je do podwojenia objętości. 







Wyrośnięte ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i palcami rozciągamy je na wielkość formy. Ciasto posypujemy niewielką ilością mąki ziemniaczanej, która wchłonie sok z brzoskwiń. 
Na mąkę układamy pokrojone na mniejsze kawałki brzoskwinie. Wierzch posypujemy kruszonką przygotowaną z roztartego z mąką i cukrem masła. 





Tak przygotowane ciasto odstawiamy na 30 minut, by ruszyło. Ciasto pieczemy w temp. 190 st przez około 45-50 minut.